En nyt jaksa. Liian kuuma nukkua. Tuuletusikkuna on auki. Kuusi tuntia siivoamista yhdessä. Sain rahaa wolttaamiseen eikä menty pitsabuffaan kun varmaan suihkukäynnit ym olisi venyttänyt lähtöä. Kyllä mä suihkussa lopulta kävin.
Se suihkupää jota en ole käyttänyt mikä kuuluu varsinaisesti tänne, on paljon voimakkaampi sen vedenpaineet ja mun lattiakaivo lainehtii kun otan pikasuihkunkin. Edellinen pesukone oli varmaan kestänyt moista 2012 vuodesta joten se oli ruostunut alta puhki varmaan siksi. Ja kai noi viemärit jotenkin vielä pitäisi putsailla sen paremmin. Mene ja kysy.
Mulla on 28 vuokrattua muuttolaatikkoa käytössä sekä useita omia läpynäkyviä muovilaatikoita ja kaksi vielä siis tyhjillään. Ehkä vaatteita sinne, kenkiä, dvd:tä, joulukoristeita, kirjoja… pitää vielä varasto kai tutkia. Joku lupasi tulla kantaa niitä. Toivottavasti tulisi. Ei siellä paljoa ole jäljellä. Pihan molokki sekajätettä on melko täynnä mutta pahvit varsinkin. Kuka sinne oikein heivaa hyvää tavaraa??
Mä heitän tuoleja, tyynyjä, korillisen vaarallisia jätteitä, hajalla olleen pyykkitelineen, sängynaluslaatikon joka ei mahdu jenkkisängyn alle, ja shein pikamuotia toivottavasti perjantaina jonnekkin tai ainakin menemään kaatikselle… ehkä olisi hyvä myös se joku avoin hylllykkökin pois viedä kun ei se sovi mun elämään kirjahyllyksi..
Pölyt, lattialistat, lattiat, uuni ja ilmanvaihtokanavat sekä tuuletinta on puunattu uudennäköiseksi… kliinistä melkein. Ammattisiivooja tehnyt 12 tunnin työn. Autoin kyllä vähän kantamaan ja availemaan ikkunoita ym siirtelyä. Tein myös omaa hommaa. Pesuammeesta pois puhtaat pyyhkit, tiskikaapista sanomalehtiin kääriä mukeja ja lautasia… vähän pyyhkiä pölyä kaapeista. Tein keittiöpesuainetta suihkepullollisen. Keltaista jostain tabletista puoleen litraan lämmintä vettä.
Kiintoisaa vai mitä? Mikrokuituliinat, ämpärit, pikakahvit, muovikäsineet, imuri… ihan kuin hän ei olisi raskaana ollessaan yrittänyt lyödä mua imurinvarrella. Minä muka pelotin häntä. Nailonisukka psykoosit sieltä. Ihan kuin isäpuoli ei oisi nyrkillä tehnyt reikää huoneeni oveen kun sanoin etten pidä hänestä. Minäkö muka vaikea teini?
Olenko kunnossa. Ok boomer.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
"Kiitos paljon, että otit aikaa lukeaksesi ja kommentoidaksesi kirjoitustani! Arvostaisin, jos voisit pitää kommenttisi ystävällisenä ja positiivisena. Kiitos myös, että tarkistat oikeinkirjoituksen ennen julkaisemista!"