Hae tästä blogista

keskiviikko 29. huhtikuuta 2026

Sanaseppä syntyessään

 Hyödyttömyyden huippu… Suomi. Kuunnellut puolet Suomen kieli ja mieli -kirjasta. Tässä kerrottiinkin ehkä miksi Stubbin valtiovierailu Virossa (Eesti) melkein kirvoitti kyyneleet, kun hän puhui yhteisestä historiasta ja kulttuurista.

Mä kritisoin presidentin enkkua. Mä en halua kuulla sitä. Sen suomiaksentti on niin feikki. Tyyppi tulee just sopivasti amerikoista vaimoineen. Kohta täällä on jotkut Trumpin ydinaseet. Maailmanloppuhan se siinä. Äänestin Haavistoa.

Sisu= grit, perseverance, guts

Kamelinkarva ja muta on hangen ominaisuuksia vau. Selittää alangon asukkaille jotain sanoja kokemuksen kautta. Olisipa mulle selittänyt joku vauvana maailmasta jotain tai edes puhumaan opettanut, halinut ja pussannut mutta mulle oltiin melko karkeita ja etäisiä. Vaatteet päällä suihkuun jos olin jotenkin innoissani? Kielsi rakastavansa. Lopulta. Nimeämistarve. Ainoa asia josta mun vanhemmat oli samaa mieltä oli ehkä mun nimi.

Secret Millionaire finaalijaksot on ehkä jo suoratoistossa. Vois kattoo ne.

Suvaitsevaisuus että vihapuhe on tarpeettomia kun ihmisistä tulee samanlaisia? Aikamme sushisuomi vastaan mutakko suomi? Lol. Olisipa mulla yhtä sisukas tapa lokeroida kieltä siihen että luonnonilmiöitä pitänyt kuvata. Etymytologia on turhaa. Nimi on enne. Nomen est omen. Valkeaa unelmaa
Ahaa. Nyt vasta tajuan että on tässäkin kielessä on kaksoismerkityksiä… ambiguous… kuusi palaa tosin voi nyt tarkoittaa monia asioita.
Näemme näkökyvyllä. Tekisi mieluummin lukea vaikka Hubbartin skientologia kirjoja. Metsä briteissä on eri asia kuin Suomessa. Mitähän siellä ois yhtä paljon? Rantaviivaa varmaan. Merentuulahdusta tai sadetta. Rain rain go away
London bridge is falling down. Lastenloruja. Ei valo ja kevyt ole light. Night ei ole n-igg…th. Tippuminen putoamista. Laina lainana. Jos et tiedä englanninkielestä mitään niin älä katso sitä suomilasien läpi. Pane se enkku rauhaan. Tämä kirja on not hot. En kestä.
Mä en tykkää tekstitaidosta. Ehtiä. Miten milloinkin. Tarjeta. Hajalla. Paskaa suomea. Käännösvastineet joutaa roskiin. Pohtivaa viitsimistä. Pikkukeskustelu? Halua ja tahtoa. I will. I can. Don’ts should’s. En viitsi enkä kehtaa. Sanastoa vivahteikasta. Hölmöä höperöä hörhöilyä. 
Aseksuaalinen toiminta. Konteksti. Murretta ne on. En tykkää tutkia yksittäisiä sanoja, koska näen isomman kuvan. Vaikuta minua. Olen yrittänyt aina siitä lähtien kun reputin äidinkielen lukiossa. Kirjoittaa omin sanoin päivittäin jotain. Sivistys, vieras, vaikutus. Purismi. Kotoperäinen. Siis hä. Mitä vittua jees poks pallinaama. 
En tykkää yes. Esimerkkinä tämä on huono. Eksä tulee kuulemma jostain prefixistä.  nyxä? Nevahööd. Podimossa nämä. Rups. Monikerroksinen kulttuurihistoria? Heti ilmiselvä. Ei opeteta koulussa retoriikkaa. En ymmärrä kun mun mieli ei ole ratoja. Rotta ottaa kasasta uuno kortin suunnanvaihdon. En ajattele johto-opillisia yhteyksiä. Historiallisia johdatuksia ja metaforaa symboliikkaa.å…
Olen vastarannankiiski. Tuittutäti. Siis wot leppäkerttu on neisyt Maria. Nämä on vain ankat, sääntöjä ei ajatusmaailmoja. Ja säännöt ja ajatukset on keksittyjä. Made up. Made in (valtion logo tähän). Mä oon kansa. KalPa. Jaska. Ei mitään häntää tai päätä. Leiki sanoilla ja kirjaimilla. Heads or tails. Wohoo vuh pääh lääh who
??? Tosi kuule. Tappaminen on tullut tilipi tappi taputtamisesta. Not fun. Kausatiivi rennosti. Humoristinen väri. Mielleyhtymä. Oikea ja vasen ylhäältä alas. Skepsis. Pronominijärjestys. Ihan kuin tässä olisi vain yhtä ainoaa lukua koko juttu. Vitut joulupukeista. Lännessä on itä! Tästä opi mitään. Kappale kaksijakoisuutta. Mun synnynnäinen agrafia varmaan just tota. Ettei ole sukupuolia. Se on varma juttu se. Kielioppia kuoleman jälkeen. Alku ja loppu. Sanakirjat. Liitä näihin nyt jotain huonoa. Uusi on yleinen sana Suomessa. En tiedä miksei suomea voi puhua pienellä kirjaimella.
Mielellään ei muodostaisi lauseita kun synnyin vasta eilen. Melko varma kyllä että kudos on tämä kieli. Kodiksi limittyvä kieli. Joo. Karhunkieli. En yleensä edes puhu sitä ääneen. Eilen höpisin nörttityttöjen kanssa jotain. Melkein pari tuntia slaavilaisessa ravintolassa. Jos olisin mennyt lounaalle sinnne, olisi ollut nakkikeittoa. Olisi vielä aikaakin kyllä. Ehkä teen mun nakeista nakkimestarin padan kohta. Mun neitsyys meni nakille.

Kajsasta eli Katariinasta.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

"Kiitos paljon, että otit aikaa lukeaksesi ja kommentoidaksesi kirjoitustani! Arvostaisin, jos voisit pitää kommenttisi ystävällisenä ja positiivisena. Kiitos myös, että tarkistat oikeinkirjoituksen ennen julkaisemista!"