Translate

lauantai 13. joulukuuta 2025

Pakolliset näppäilyt joissa ei ole mitään ideaa

 On hieman viileää kämpässä taas. Täällähän voisi vaikka ajaa rekiajelua. Eiku siis antaa robotti imurin viilettää lattioita mutta siis

Olin vielä aamulla nukkumassa kun mulle soitettiin. Nousin ylös ja menin uudestaan nukkumaan. Olen syönyt kaksi palaa paahtoleipää ja adventtikalenterin mini suklaalevite purkin sisällön leipien päälle.

123kg aamupaino. Viddulaisen vitjakkeet. En saa oikein mitään tehtyä kyllä. Kesämekossa ja pitkissä villasukissa. Istun ja tahraan alla olevaa pyyhettä. Voisi tehdä lisää virkkausjuttuja. En ole lukenut mitään aikoihin. Pesin pyykkiä pitkästä aikaa ja ne on kai piakkoin kuivahkoja.

Täällä on jotain 19 astetta. Nukuttaa. Kiinnostuksen kellarihirviö. Muutama joululaulu Brittien top50 listalta soinut. Voisi kyllä tehdä itselleen oppimissuunnitelman/opetussuunnitelman. Mitä taitoja kaipaisin vielä tässä iässä. Varmaan muille hyödyksi oleminen olisi jänskä taito. Tai no, kaipa ne hylkää vaikka saisi mitä.

Pitäisi kirjoittaa kirjekavereille. Vuoroni on. Masennuslääkkeet apteekista käydä hakea mitä jäi. Joulutori on nyt nähty. Siellä oli paahdettuja manteleita ja porosipsejä ja marjajauheita, myös käsityönä tehtyjä puukkoja, kalsareita roikkui ja koruja... olisi kiinnostanut hunajakynttilät vähän... jotkut katoliset kai sytyttelee niitä Kreikan saarella pyhimyksille en mä vaan tiedä. En jäänyt glögille ja munkille niiden Lucia neitojen joukkoon telttaan.

Tänä aamuna katsoin Ismon joulumusavideon youtubesta... välipäivinä näkee hänen esityksensä . Ei ihan kesäteatteria...


Ilmeisesti yksi video TikTokissa melkein joutui viraaliksi. 15,9k katsomiskertaa... kun haukun presidenttiä... huoh... ei voi voittaa. Jos et hauku mua läskiksi oletko edes olemassa?

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

"Kiitos paljon, että otit aikaa lukeaksesi ja kommentoidaksesi kirjoitustani! Arvostaisin, jos voisit pitää kommenttisi ystävällisenä ja positiivisena. Kiitos myös, että tarkistat oikeinkirjoituksen ennen julkaisemista!"